Uşak AK Partide Nikah heyecanı ...
  Uşak’ta dağlık alanda insan iskeleti bulundu ...
  Uşak’ta Terör Propagandasına 2 Tutuklama ...
  Uşak'ta Polise Teslim Olmamak İçin İntihar etti ...
  Tarih dersen Uşak'ta ...
  Uşak’ta Otomobil dolandırıcılığı ...
  Banaz’da gözaltına alınan FETÖ’çü gelin ile damat ...
  Uşak'ta Fetö 'mahrem yapı ablaları' adliyeye sevk edildi ...
  Uşak'ta ki yangında 2 ev kullanılamaz hale geldi ...
  Meteoroloji uyardı! Sıcaklar batı kesimlerden başlayarak artacak ...


İğne Oyası Örnekleri İle Eşsiz Ürünler

İğne Oyası Örnekleri İle Eşsiz Ürünler
Bu haber 2017-03-01 02:11:11 eklenmiş.

 

Oya sözcüğü başka dillerde anlamı olmayan bir kelime olarak sadece Türkiye Devleti’ne ait bir kelimedir. Özellikle Türk kadınına özgü sanat ürünü olarak tanınmaktadır. El becerisinin farklılık gösterme biçimlerini en güzel şekilde yansıtan iğne oyası örnekleri ile gelenek, görenek, giyim kuşam vs… gibi Türk ulusunun kendine özgü motifleri işlevsellik kazanmaya başlamıştır.

 

Yemeni, tülbent ve eşarp kenarlarına yapılan ve zamanla gelişerek daha fazla nesne üzerinde kullanılan süs ögesi olarak da tanımlanabilen iğne oyası örnekleri ile kalıplaşmış motiflerin dışına çıkılarak değişik modellerin sergilenmesi amaçlanmaktadır. Çeşit çeşit ve renk renk birbirinden ayrı ürünler üzerinde farklı model ve şekiller kullanılarak kalıcılık yakalanmaya çalışılmaktadır. Her kültürel tarihin geçmişinde yarattığı eserlerin değişikliğe uğrayarak farklı zaman dilimlerinde ortaya konularak geçmiş ile bir bütün oluşturma çabası başlamıştır.

 

Türk Kadının Sanat Eseri Ürünleri

 

İğne oyası örnekleri, Türk kadını ile özdeşleşen bir el sanatı ürünü olarak kültürel tarihimizde yerini almaktadır. Yıllardır süregelen basma kalıp modellerin yerini alan ve yaratıcılık ile son dokunuşları yapılan iğne oyası ürünleri ile birbirinden çeşitli görsellik sağlanmaktadır. Yapılan motifler son zaman içerisinde değişen koşullarında etkisi ile yeni zaman dilimine uygun bir yapının içerisinde yerini almayı başarmıştır.

 

İğne oyası örnekleri, kendi içinde birçok sınıfa ayrılmaktadır. 200’e yakın çeşidinin bulunması, bu ürünlere olan ilginin artmasını da sağlamaktadır. Her bir oyanın motifi deseni ve yapım aşamasında birbirinden farklılık göstermektedir. Yüzlerce çeşit içerisinden en çok tercih edilen motifler çiçek ve bitki desenleri ile bezenmiş ürünlerdir. Bu motiflerin zaman içinde baskı aletleri ile yapılması, el sanatı ürünlerinde olan doğallığın bozulmasına neden olmaktadır.

 

Türk Ulusuna Ait İşçilik Ürünü

 

Yapılan iğne oyalarında aranılan özellikler oyanın sık ve muntazam bir şekilde yapılmasıdır. Böyle bir görünümü yakalayan iğne oyası örnekleri, daha sık tercih edilme ve kullanılma imkanını yakalamaktadır. Türk kadınlarının işledikleri, emek ve yaratıcılık ile oluşan bu ürünlere kendi duygularının katılması ile kadınlar tarafından yapılan bu son dokunuşlar, ürünün iletişim ve ifade etme aracı olarak kullanımına imkan tanımaktadır.

 

Her alanda yapılan oyaya, yaşanılan ortamın yanı sıra, özlem ,hasret vs… gibi duygularında katılarak yapılması el sanatında beceri ve emeğin yanında kişisel  birçok imgenin de katılarak işlendiğini göstermektedir. İğne oyası örnekleri, genellikle yaygın olarak eşarp ve yazma kenarlarında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra oda takımlarında, mutfak takımlarında, gömlek yakalarında ve kollarında vs… gibi birçok alanda ve eşya üzerine de işlenmesi ile kullanım ortamını artırmaktadır.

 

El Becerisinin Yenileşen Adı

 

İğne oyası, aşamalı olarak ilerleyen bir sürecin sonunda ortaya çıkan sanat ürünlerinden sadece küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu ürünlerin yapımının son aşamasında ürünün sertleşmesi ile kolalanma işlemi yapılmaktadır. Böylece ürün daha uzun süre dayanma imkanını yakalamasının yanında daha dik bir görünüşü de yakalayacaktır.

 

İğne oyası örnekleri, tüm dünyanın ilgisini çeken Türk kadınlarının yarattığı el sanatı ürünleri olarak, ilgi, beceri ve yetenek doğrultusunda yeni bir gelişmeye açık olarak ilerleme kaydetmektedir. Koşulların değişmesi ile birlikte, yaşamda yerini alan ürünlerin var olan emek çerçevesinde değişimi yakalaması ile ortaya çıkan motifsel zenginlik el sanatı ürünlerinde daha farklı bir ortamın içinde, bir bütünü oluşturarak büyük bir hızla ilerleme kaydetmeye başlamaktadır….

 

 


 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
DİĞER KAMPANYALAR HABERLERİ


ÇOK OKUNANLAR
Uşak Hava Durumu

Cumartesi Sisli Sisli 10°C 3°C

Pazar Yağışlı Yağışlı 10°C 6°C

Pazartesi Çok Bulutlu Çok Bulutlu 11°C 3°C

NAMAZ VAKİTLERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

 • TRT Spor Haberler

  
  Anket
  Uşak'ta Alt Yapı Sorunu Varmı
  Bilmiyorum
  Hayır Yok
  Evet Var
  
  sanalbasin.com üyesidir
  Uşak Haber - Ajans 64

  © Copyright 2013 Ajans64 . Tum haklari saklidir. İçerikleri Kaynak Göstermeden Kullanılamaz