Uşak AK Partide Nikah heyecanı ...
  Uşak’ta dağlık alanda insan iskeleti bulundu ...
  Uşak’ta Terör Propagandasına 2 Tutuklama ...
  Uşak'ta Polise Teslim Olmamak İçin İntihar etti ...
  Tarih dersen Uşak'ta ...
  Uşak’ta Otomobil dolandırıcılığı ...
  Banaz’da gözaltına alınan FETÖ’çü gelin ile damat ...
  Uşak'ta Fetö 'mahrem yapı ablaları' adliyeye sevk edildi ...
  Uşak'ta ki yangında 2 ev kullanılamaz hale geldi ...
  Meteoroloji uyardı! Sıcaklar batı kesimlerden başlayarak artacak ...


Solar Aydınlatma ve Kullanım Alanları

Gelişen teknoloji çevreci enerjilerin kullanımına olanak sağlamıştır. Çevreci enerjiler, doğaya zarar vermeyen ve atık bırakmayan sistemler sayesinde üretilir. Güneşten elektrik üretimi buna en güzel örnektir. Paneller sayesinde güneş ışınları elektrik enerjisine çevirilebilmekte ve çok farklı alanlarda ihtiyacı karşılamaktadır.
Bu haber 2017-05-23 17:02:18 eklenmiş.

Gelişen teknoloji çevreci enerjilerin kullanımına olanak sağlamıştır. Çevreci enerjiler, doğaya zarar vermeyen ve atık bırakmayan sistemler sayesinde üretilir. Güneşten elektrik üretimi buna en güzel örnektir. Paneller sayesinde güneş ışınları elektrik enerjisine çevirilebilmekte ve çok farklı alanlarda ihtiyacı karşılamaktadır.

Güneşten gelen enerjiye genel olarak solar enerji denir. Yani güneşten elde edilen elektrik enerjisi, solar enerji kapsamında değerlendirilebilir. Solar enerjilerle aydınlatma işlemleri de açık ve kapalı alanlarda rahatlıkla yapılabilir. Solar aydınlatma sistemleri verimli, çevreci ve az maliyetli olmaları sebebiyle ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır.

Solar Aydınlatma Sistemi Nedir?

 

Günümüzde elektrik üretimi çeşitli kaynaklar vasıtasıyla yapılabilmektedir. Bu üretim sırasında çevreye zararlar verilebilmekte, fazla maliyetlere katlanılmakta ve üretim kaynakları tüketilmektedir. Hal böyleyken tükenmeyen ve çevreye zararı olmayan doğal kaynaklardan elektrik üretimi mecburi bir hal almıştır. İşte solar sistemler bize bu imkanı sunar. Temel prensibi doğaya zararlı olmayan kaynakları kullanarak elektrik üretmek olan sistemlerden, günümüzde kullanılan elektronik aletlerin enerji ihtiyaçları rahatlıkla karşılanabilir.

Solar aydınlatma sistemleri ise yine temel prensibi güneşten elektrik elde ederek ışıklandırma aletlerinin elektrik ihtiyacını karşılayan sistemlerdir. Sokak lambalarında, trafik ışıklarında ve her türlü açık ve kapalı alanın aydınlatılmasında solar sistemler rahatlıkla kullanılabilir. Sistem içerisinde bulunan güneş panelleri sayesinde üretilen elektrik, kullanılan lambalara enerji kaynağı sağlar.

Solar Aydınlatma Sistemlerinin Faydaları

Güneşten elektrik üretimi oldukça az maliyeti ve sürekli bir kaynak sağlaması bakımından önemlidir. Çevreye zarar vermemesi ve tükenmeyen kaynakları kullanması da sistemin diğer artılarındandır. Ülkemizde de sıklıkla kullanılan solar sistemler sayesinde elektrik enerjisinin ulaşmadığı alanlarda toplumsal ihtiyaçlar karşılanabilmektedir. Sistem sayesinde solar aydınlatma çalışmaları yapılarak, açık ve kapalı alanlarda maksimum ışıklandırma verimi sağlanmaktadır. Sokak lambalarında, karayollarındaki trafik ışıklarında, stadyum aydınlatmalarında ve hatta ev aydınlatmalarında rahatlıkla bu sistemlerden faydalanılabilir.

Solar aydınlatma kaynak olarak genellikle güneş enerjisi kullanılır. Güneşten elektrik enerjisi sağlanması az maliyeti, çevreci oluşu, uzun ömürlü kullanım sağlaması, kendi enerjisini üretmesi ve depolaması sebebiyle hem faydalı hem de karlıdır.

Solar Aydınlatmanın Maliyeti Nedir?

Solar sistemler; solar paneller, enerjiyi depolayacak aküler ve diğer yardımcı malzemelerden oluşur. Bazı ışıklandırma sistemleri tüm bu malzemeleri içinde barındırır. Teknolojileri gereği kendi panelini taşıyan lambalar da mevcuttur, bu lambalar montajı yapılır yapılmaz aydınlatma işlemine başlar.

Ülkemiz şartlarında bakıldığında elektrik şebekesinden kullanılan enerjiye her ay belirli bir bedel ödemek gerekmektedir. Şebekenin ulaşmadığı alanlarda ise elektrik enerjisini kullanmak imkansız hale gelmiştir. İşte solar sistemler hem her ay ödenen fatura maliyetinden kurtarması hem de elektrik olmayan yerlerde rahatlıkla kullanabilmesi bakımından çok daha az maliyetlidir diyebiliriz. Açık ve kapalı alanların aydınlatılması konusunda ise kullanımı düşünülen alanın büyüklüğüne göre değişen miktarlarda ücretler ödenmesi gerekir. Bugün Türkiye’de 200 lira gibi bir ödemeyle solar ışıklandırma sistemlerine ulaşılabilmektedir. Bu fiyat tek lambalı bir sistemin maliyetidir. Fayda umulan alan büyüdükçe maliyet artacaktır…


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
DİĞER KAMPANYALAR HABERLERİ


ÇOK OKUNANLAR
Uşak Hava Durumu

Cumartesi Sisli Sisli 10°C 3°C

Pazar Yağışlı Yağışlı 10°C 6°C

Pazartesi Çok Bulutlu Çok Bulutlu 11°C 3°C

NAMAZ VAKİTLERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

 • TRT Spor Haberler

  
  Anket
  Uşak'ta Alt Yapı Sorunu Varmı
  Bilmiyorum
  Hayır Yok
  Evet Var
  
  sanalbasin.com üyesidir
  Uşak Haber - Ajans 64

  © Copyright 2013 Ajans64 . Tum haklari saklidir. İçerikleri Kaynak Göstermeden Kullanılamaz