Engeller Hayat Kurtarmaya Engel Değildir

  Jandarma Uşak’ta 9 olayı aydınlattı, 12 kişi gözaltına alındı ...
  Basketbol Topu İle Daha Başarılı Oyunlar Oynayın ...
  Uşak AK Partide Nikah heyecanı ...
  Uşak’ta dağlık alanda insan iskeleti bulundu ...
  Uşak’ta Terör Propagandasına 2 Tutuklama ...
  Uşak'ta Polise Teslim Olmamak İçin İntihar etti ...
  Tarih dersen Uşak'ta ...
  Uşak’ta Otomobil dolandırıcılığı ...
  Banaz’da gözaltına alınan FETÖ’çü gelin ile damat ...
  Uşak'ta Fetö 'mahrem yapı ablaları' adliyeye sevk edildi ...


Engeller Hayat Kurtarmaya Engel Değildir

Uşak İl Sağlık Müdürlüğünce "Engeller Hayat Kurtarmaya Engel Değildir" sloganıyla başlatılan işaret diliyle sertifikalı ilk yardımcı eğitimine katılan işitme engelliler, bu durumlarının hayat kurtarmaya engel olmadığını göstermek istiyor.
Bu haber 2017-06-04 13:49:06 eklenmiş.

Uşak Sağlık Müdürlüğü, Acil bir durumda engelli bireylerin de, sağlık ekiplerinin profesyonel yardımı sağlanana kadar ilkyardım müdahalesini rahatlıkla yapabileceklerini göstermek ve toplum içinde İlkyardım konusunda farkındalık oluşturmak için “Engeller Hayat Kurtarmaya Engel Değildir” sloganıyla İşitme engellilere yönelik İlkyardım Eğitim programı gerçekleştirdi.

Uşak İl Sağlık Müdürlüğünce "Engeller Hayat Kurtarmaya Engel Değildir" sloganıyla başlatılan işaret diliyle sertifikalı ilk yardımcı  eğitimine katılan işitme engelliler, bu durumlarının hayat kurtarmaya engel olmadığını göstermek istiyor.

11 kişilik işitme engellilerden oluşan bir gruba, İl Sağlık Müdürlüğü, Eğitim Salonlarında hem teorik hem de uygulamalı olarak ilkyardım Eğitimi gerçekleştirildi.  Gerçekleştirilen eğitimde işitme engelli kursiyerlere Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve merkezi Ankara’da olan Engelsiz İletişim merkezi (ESİM) uygulamasının nasıl kullanıldığı da uygulamalı olarak gösterildi. Türkiye’nin neresinden aranırsa aransın ESİM uygulamasında karşınıza işaret dili almış uzman sağlık personeli tarafından karşılanıyorsunuz.
Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görev yapmakta olan İşitme Engelliler Tercümanı tarafından çevrilerek verilen eğitim 3 gün sürdü.

İlk yardıncı eğitimine katılan 11 işitme engelli vatandaş eğitim sonunda yapılan uygulamalı ve yazılı sınavdan 85 üzeri puan alarak üç yıl geçerli ilkyardımcı sertifikası almaya hak kazandı.

 

 

Eğitim hakkında bilgi veren Uşak İl Sağlık Müdürü Alper Cem Ünal, acil bir durumda engelli bireylerin de ilk yardım müdahalesini rahatlıkla yapabileceğini göstermek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla "Engeller Hayat Kurtarmaya Engel Değildir" sloganıyla işitme engelli vatandaşlara sertifikalı ilk yardım eğitimi verdik,  11 işitme engelliden oluşan gruba müdürlüğümüzün eğitim salonlarında hem teorik hem de uygulamalı olarak ilk yardım eğitimi verdik. Eğitim sonunda işitme engelli bireylerin hayat kurtaracak becerilere kavuşmasını hedefledik. Hepimiz acil sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz, işitme engellilerin bu durumlarda iletişim kurmaları daha güç olduğu için bu eğitimi almaları çok daha faydalı. Onların ilk yardım bilgisine sahip olması belki de bir can kurtaracak. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve merkezi Ankara’da olan Engelsiz İletişim merkezi (ESİM) uygulamasının nasıl kullanıldığı da uygulamalı olarak gösterdik. " dedi.

 

"Engelli olmak hayat kurtarmaya engel değil"

 

Sağlık müdürlüğü eğitmenlerinden doktor Elif Gül Kayış ise eğitimlerin verimli geçtiğini dile getirerek, normal bireylere nasıl eğitim veriyorsak engelli arkadaşlarımıza da aynı eğitimi verdik ve eğitimde hiç zorlanmadık,  engelli kişilerin bu durumlarının hayat kurtarmaya engel olmadığını görüyoruz. Diyerek sözlerine şöyle devam etti.  “Tabi bir bir çok gruptan her kesime ilkyardım eğitimi veriyoruz ama bizim içinde güzel bir tecrübe oldu.  Sağlık Bakanlığımız her 600 kişiden birinin ilk yardım bilgisine sahip olmasını hedefliyor.  Biz de bu kapsama engelli vatandaşlarımızı da dahil etmek istedik. 

Tercüman arkadaşımıza ilk yardım eğitimi verdik ve daha sonra işitme engelli  11 vatandaşımızı eğitime aldık.  Alanda en sık karşılaştığımız acil durumlarda yapılabilecek ilk yardım eğitimini verdik. İşitme engelli olsalar bile hiçbir şey hayat kurtarmaya engel olamaz. Onlar aldıkları eğitim sayesinde belki bir gün bir hayatı kurtaracaklar. Bu eğtimtimlerin verilmesinde Sağlık müdürlüğümüzünde ciddi bir desteği var bu konuda, üniversitede ki arkadaşlarımız iletişim fakültesindeki akadaşlarımız bizi desteklediler” dedi.

 

İşitme engellilerde rahatlıkla ambulans isteyebiliyor

 

 

İşitme engellilere verilen ilk yardım eğitiminde Sağlık bakanlığı Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi  (ESİM)  hakkında bilgiler veren acil tıp teknisyeni Süleyman Altın,  ESİM uygulamasının bakanlık tarafından geliştirildiğini ve bu uygulananın IOS ve Androit telefonlarda kullanıldığını belirterek “ bunu akıllı telefonlara ve tabletlere yükleyebiliyoruz. İşitme engelli vatandaşlarımız ESİM uygulaması üzerinden gerek yazılı gerek ise görüntülü konuşma yaparak acil durumu bildirebiliyorlar. İşitme engelli bireyler ESİM merkezinde işitme dilinden eğitim almış sağlık danışmanlarından oluşan bir ekip tarafından karşılanıyorlar.

Arayan vatandaşımıza ilkyardımcının yada hastanın ne yapması, hasta yakınının ne yapması gerektiğini işaret dili ile anlatıyorlar. Daha sonra uygulamayı arayan kişinin konum ve lokasyon bilgileri ESİM’de görevli  personel tarafından bölgede ki 112 komuta kontrol merkezine bildiriliyor. Adana’dan ESİM arandıysa ESİM Adana’yı Uşak için Uşak 112’yi arıyor acil olarak ambulansımız yönlendiriliyor.  Aynı zamanda esim uygulaması için işitme engelli vatandaşlarımız MHRS üzerinden randevuda alabiliyorlar. Ve biz sağlık personelleri de işitme engelli bir hastaya gittiğimizde yine ESİM uygulaması üzerinde destek alabiliyoruz. İletişimi onlar aracılığı ile sağlayabiliyoruz uygulamamız bu şekilde” kullanılıyor dedi.
 

 

"Bu eğitim sayesinde hayat kurtaracağım"

 

Doğuştan işitme engelli 21 yaşındaki Muhammed Davulcu ise aldıkları ilk yardım eğitiminin hayat kurtarmalarına yardımcı olacağını ifade ederek, "Üç günlük bir eğitim aldık. Çok güzel geçti. Artık sertifikalı ilk yardımcı oldum. ilk yardım eğitim projesinin avantajları var, bundan sonra karşılaşacağımız her durumda artık sertifikalı bir ilk yardımcı olduğum için daha kolay müdahale edebileceğim." diye konuştu.

 

“Bilinçli olarak müdahale edeceğiz”

 

Eğitime katılan işitme engelli Ahmet Bulut ise devam eden yaşam sürecinde bizlerde varız diyerek , "eğitim gerçekten çok güzel geçti, eğitim süresince hiç zorlanmadık. Bende bundan sonra karşılaştığım bir olayda bilinçli olarak müdahale edebileceğim, belkide hayat kurtaracağım. Telefon ile 112 aramam gerektiğinde bize gösterilen ESİM uygulamasını kullanmayı bilmiyordum burada öğrendim. Bizler konuşamadığımız için normal bir insan gibi 112’yi arayıp ambulans isteyemiyorduk. Artık daha rahat ambulans çağırabilceğiz. " diye konuştu.


DİĞER YAŞAM HABERLERİ


ÇOK OKUNANLAR
Uşak Hava Durumu

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 32°C 17°C

Çarşamba Az Bulutlu Az Bulutlu 33°C 18°C

Perşembe Az Bulutlu Az Bulutlu 32°C 17°C

NAMAZ VAKİTLERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

 • 
  sanalbasin.com üyesidir
  Uşak Haber - Ajans 64

  © Copyright 2013 Ajans64 . Tum haklari saklidir. İçerikleri Kaynak Göstermeden Kullanılamaz